Bourns Inc. SDE0805A-390M
SDE0805A-390M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-390M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.9A 160 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0805A-390M.pdf
Availability of SDE0805A-390M
QUANTITY
SDE0805A-390M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-390M
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-390M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE0805A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-390M
Related LinksSDE080, SDE0805A-390M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-390M Details Description
Related parts for SDE0805A-390M
IC CONV A/D 16BIT 500KSPS 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIFFUSE 70M NPN/PNP VERT CONN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 550MA 170 MOHM datasheet.pdf