Bourns Inc. SDE0805A-390M
SDE0805A-390M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-390M
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.9A 160 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0805A-390M.pdf
Availability of SDE0805A-390M
QUANTITY
SDE0805A-390M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-390M
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-390M
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-390M
Related LinksSDE080, SDE0805A-390M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-390M Details Description
Related parts for SDE0805A-390M
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 6A P600 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN COAX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 78MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf