Bourns Inc. SDE0805A-470K
SDE0805A-470K picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.7A 180 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0805A-470K.pdf
Availability of SDE0805A-470K
QUANTITY
SDE0805A-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-470K
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-470K
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-470K
Related LinksSDE080, SDE0805A-470K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-470K Details Description
Related parts for SDE0805A-470K
SWITCH UNIT REC 3POS MOM RIGHT datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
VINYL INSUL BUTT SEAM RING TONGU datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 630MA 481 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf