Bourns Inc. SDE1006A-181K
SDE1006A-181K picture photo
Mfg. Part Number
SDE1006A-181K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 1A 630 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE1006A-181K.pdf
Availability of SDE1006A-181K
QUANTITY
SDE1006A-181K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE1006A-181K
Internal Part NumberEIS-SDE1006A-181K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE1006A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)630 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE1006A-181K
Related LinksSDE100, SDE1006A-181K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE1006A-181K Details Description
Related parts for SDE1006A-181K
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 48-LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-5 POS NON SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
SLEEVING PVC BLK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 15+PE CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf