Bourns Inc. SDE1006A-220M
SDE1006A-220M picture photo
Mfg. Part Number
SDE1006A-220M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 2.6A 100 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE1006A-220M.pdf
Availability of SDE1006A-220M
QUANTITY
SDE1006A-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE1006A-220M
Internal Part NumberEIS-SDE1006A-220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE1006A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation2.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE1006A-220M
Related LinksSDE100, SDE1006A-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE1006A-220M Details Description
Related parts for SDE1006A-220M
CONN HEADER 34POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP PMI TORPEDO FACET 1" YLW datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf