Vicor Corporation V375B15E200BL3
V375B15E200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15E200BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15E200BL3.pdf
Availability of V375B15E200BL3
QUANTITY
V375B15E200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15E200BL3
Internal Part NumberEIS-V375B15E200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15E200BL3
Related LinksV375B15, V375B15E200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15E200BL3 Details Description
Related parts for V375B15E200BL3
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
FIXED IND 9UH 5.5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf