Bourns Inc. SDE1006A-4R7M
SDE1006A-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
SDE1006A-4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.7A 36 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE1006A-4R7M.pdf
Availability of SDE1006A-4R7M
QUANTITY
SDE1006A-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE1006A-4R7M
Internal Part NumberEIS-SDE1006A-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE1006A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.7A
Current - Saturation5.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)36 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant37.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE1006A-4R7M
Related LinksSDE100, SDE1006A-4R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE1006A-4R7M Details Description
Related parts for SDE1006A-4R7M
CONN HOUSING POWER LOCK 1POS BLK datasheet.pdf
FILTER PWR MULTI-FUNCT 6-4A PNL datasheet.pdf
IC MPU OMAP-59XX 150MHZ 289BGA datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1" X 36YD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 250MW SOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
SENSOR 2M R/A CBL FOR CY-100-GX datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf