Bourns Inc. SDE1006A-561K
SDE1006A-561K picture photo
Mfg. Part Number
SDE1006A-561K
Brief Description
FIXED IND 560UH 550MA 1.9 OHM
Datasheet Download
SDE1006A-561K.pdf
Availability of SDE1006A-561K
QUANTITY
SDE1006A-561K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE1006A-561K
Internal Part NumberEIS-SDE1006A-561K
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating550mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE1006A-561K
Related LinksSDE100, SDE1006A-561K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE1006A-561K Details Description
Related parts for SDE1006A-561K
CAP FILM 0.036UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 10A TO-220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 20A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
762 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN BIPO 100V 10A 8LFPAK datasheet.pdf