Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH3812-100-R
SDH3812-100-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH3812-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 690MA 478 MOHM
Datasheet Download
SDH3812-100-R.pdf
Availability of SDH3812-100-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDH3812-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH3812-100-R
Internal Part NumberEIS-SDH3812-100-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSD/SDHx Family EOL 22/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDH3812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating690mA
Current - Saturation880mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)478 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.149" L x 0.149" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH3812-100-R
Related LinksSDH381, SDH3812-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH3812-100-R Details Description
Related parts for SDH3812-100-R
RES 400 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC26H/AE26G/X datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M20 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
FC-FC SIMPLEX ASSEM 1M datasheet.pdf
FIXED IND 21NH 800MA 160 MOHM datasheet.pdf
60 MHz, 2000 V/us Monolithic Op Amp IC datasheet.pdf