Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH3812-470-R
SDH3812-470-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH3812-470-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 340MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
SDH3812-470-R.pdf
Availability of SDH3812-470-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDH3812-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH3812-470-R
Internal Part NumberEIS-SDH3812-470-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSD/SDHx Family EOL 22/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,150
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDH3812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating340mA
Current - Saturation410mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.149" L x 0.149" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH3812-470-R
Related LinksSDH381, SDH3812-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH3812-470-R Details Description
Related parts for SDH3812-470-R
IC REG MULT CONFIG INV 12V D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 410 MOHM datasheet.pdf
BICOLOR SNAP-IN PANEL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CORD 125V 16AWG 3ELEM SLA 25PC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.22A 38 MOHM datasheet.pdf