CUI Inc. SDI12-12-UD2-P5
SDI12-12-UD2-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-12-UD2-P5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
SDI12-12-UD2-P5.pdf
Availability of SDI12-12-UD2-P5
QUANTITY
SDI12-12-UD2-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-12-UD2-P5
Internal Part NumberEIS-SDI12-12-UD2-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-12-UD2-P5
Related LinksSDI12-1, SDI12-12-UD2-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-12-UD2-P5 Details Description
Related parts for SDI12-12-UD2-P5
RES SMD 267KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
SURFACE BELT 6X132" A CRS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf