CUI Inc. SDI12-15-UD-P6R
SDI12-15-UD-P6R picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-15-UD-P6R
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W
Datasheet Download
SDI12-15-UD-P6R.pdf
Availability of SDI12-15-UD-P6R
QUANTITY
SDI12-15-UD-P6R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-15-UD-P6R
Internal Part NumberEIS-SDI12-15-UD-P6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package60
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-15-UD-P6R
Related LinksSDI12-1, SDI12-15-UD-P6R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-15-UD-P6R Details Description
Related parts for SDI12-15-UD-P6R
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT PIN PLUNGR 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO214AA datasheet.pdf