CUI Inc. SDI12-5-UDC-P5
SDI12-5-UDC-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-5-UDC-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W
Datasheet Download
SDI12-5-UDC-P5.pdf
Availability of SDI12-5-UDC-P5
QUANTITY
SDI12-5-UDC-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-5-UDC-P5
Internal Part NumberEIS-SDI12-5-UDC-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-5-UDC-P5
Related LinksSDI12-5, SDI12-5-UDC-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-5-UDC-P5 Details Description
Related parts for SDI12-5-UDC-P5
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/32 X 1" WHT datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 24WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE CF8 175A 58V BATT BOLT DOWN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
0603 10K K60 datasheet.pdf
SCS FOAM 53 X 100 X 1220 MM LONG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CUC-V14-C1ZNI-B/R4IP8 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf