CUI Inc. SDI12-5.9-UDC-P5
SDI12-5.9-UDC-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-5.9-UDC-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 12W
Datasheet Download
SDI12-5.9-UDC-P5.pdf
Availability of SDI12-5.9-UDC-P5
QUANTITY
SDI12-5.9-UDC-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-5.9-UDC-P5
Internal Part NumberEIS-SDI12-5.9-UDC-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5.9V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-5.9-UDC-P5
Related LinksSDI12-5., SDI12-5.9-UDC-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-5.9-UDC-P5 Details Description
Related parts for SDI12-5.9-UDC-P5
IC OPAMP GP 16MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN FPC 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf