Vishay/BCcomponents VY1101K31Y5SG6UV0
VY1101K31Y5SG6UV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1101K31Y5SG6UV0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY1101K31Y5SG6UV0.pdf
Availability of VY1101K31Y5SG6UV0
QUANTITY
VY1101K31Y5SG6UV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1101K31Y5SG6UV0
Internal Part NumberEIS-VY1101K31Y5SG6UV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Elimination of Pb 26/Feb/2015
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1101K31Y5SG6UV0
Related LinksVY1101K3, VY1101K31Y5SG6UV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1101K31Y5SG6UV0 Details Description
Related parts for VY1101K31Y5SG6UV0
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 1" X 5YD datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-15 PSI datasheet.pdf
IC FILTER DUAL SW CAP 20SOIC datasheet.pdf
WIRE SDL,SQUARE HOLE MNT,NATURAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5" datasheet.pdf