KEMET C0805C202K3GACTU
C0805C202K3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C202K3GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2000PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
C0805C202K3GACTU.pdf
Availability of C0805C202K3GACTU
QUANTITY
C0805C202K3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C202K3GACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C202K3GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C202K3GACTU
Related LinksC0805C20, C0805C202K3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C202K3GACTU Details Description
Related parts for C0805C202K3GACTU
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
HEATSINK PWR HORZ BLACK TO-220 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3049G/X 3" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM datasheet.pdf