CUI Inc. SDI18-12-UC-P5R
SDI18-12-UC-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-12-UC-P5R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W
Datasheet Download
SDI18-12-UC-P5R.pdf
Availability of SDI18-12-UC-P5R
QUANTITY
SDI18-12-UC-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-12-UC-P5R
Internal Part NumberEIS-SDI18-12-UC-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-U Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-U
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-12-UC-P5R
Related LinksSDI18-1, SDI18-12-UC-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-12-UC-P5R Details Description
Related parts for SDI18-12-UC-P5R
LED 7-SEG 3DIG CA GRN RHDP .56" datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 418-438MHZ BN CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
7 POS. FASTIN FASTON TAB HSG datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf