CUI Inc. SDI50-15-U-P6
SDI50-15-U-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SDI50-15-U-P6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W
Datasheet Download
SDI50-15-U-P6.pdf
Availability of SDI50-15-U-P6
QUANTITY
SDI50-15-U-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI50-15-U-P6
Internal Part NumberEIS-SDI50-15-U-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI50-U Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI50-U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)3.34A
Power (Watts)50W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max50W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI50-15-U-P6
Related LinksSDI50-, SDI50-15-U-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI50-15-U-P6 Details Description
Related parts for SDI50-15-U-P6
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 13POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 76POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET MINI PV CTW 22-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
24/50 600 RPM CCW datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 350MA 1.078 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W SMBG datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP S F AU2 SINGLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf