CUI Inc. SDI65-24-UD-P5R
SDI65-24-UD-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SDI65-24-UD-P5R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Datasheet Download
SDI65-24-UD-P5R.pdf
Availability of SDI65-24-UD-P5R
QUANTITY
SDI65-24-UD-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI65-24-UD-P5R
Internal Part NumberEIS-SDI65-24-UD-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI65-UD Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI65-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.71A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption210mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI65-24-UD-P5R
Related LinksSDI65-2, SDI65-24-UD-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI65-24-UD-P5R Details Description
Related parts for SDI65-24-UD-P5R
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTLR NEG HOTSWAP LATCH 10MSOP datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
METER MULTI FUNC VAC/DC RED datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf