CUI Inc. SDI90-12-U-P5
SDI90-12-U-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI90-12-U-P5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Datasheet Download
SDI90-12-U-P5.pdf
Availability of SDI90-12-U-P5
QUANTITY
SDI90-12-U-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI90-12-U-P5
Internal Part NumberEIS-SDI90-12-U-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI90-U Series Cert of Compliance
Featured ProductLevel VI Desktop Adapters
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI90-U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption210mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max84W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI90-12-U-P5
Related LinksSDI90-, SDI90-12-U-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI90-12-U-P5 Details Description
Related parts for SDI90-12-U-P5
SWITCH SLIDE 3P3T 3A 125V datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM25S/AE25M/X datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 28-32 AWG L/P datasheet.pdf
CONN HEADER XH TOP 12POS 2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V datasheet.pdf