CUI Inc. SDI90-12-U2-P5
SDI90-12-U2-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI90-12-U2-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Datasheet Download
SDI90-12-U2-P5.pdf
Availability of SDI90-12-U2-P5
QUANTITY
SDI90-12-U2-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI90-12-U2-P5
Internal Part NumberEIS-SDI90-12-U2-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI90-U Series Cert of Compliance
Featured ProductLevel VI Desktop Adapters
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI90-U
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max84W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI90-12-U2-P5
Related LinksSDI90-1, SDI90-12-U2-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI90-12-U2-P5 Details Description
Related parts for SDI90-12-U2-P5
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 100K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN BOARD TO BOARD 60 POS RECEP datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100'NM NF datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
WRITE-ON W/DISPENSER 1"X2.5" LAB datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf