CUI Inc. SDI90-48-U2-P6
SDI90-48-U2-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SDI90-48-U2-P6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
Datasheet Download
SDI90-48-U2-P6.pdf
Availability of SDI90-48-U2-P6
QUANTITY
SDI90-48-U2-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI90-48-U2-P6
Internal Part NumberEIS-SDI90-48-U2-P6
SeriesSDI90-U
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI90-48-U2-P6
Related LinksSDI90-4, SDI90-48-U2-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI90-48-U2-P6 Details Description
Related parts for SDI90-48-U2-P6
CONN HEADER 24POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 20BIT N-INV 56TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TRANS GAN 65V 4.1A BUMPED DIE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf