Samtec, Inc. SDL-118-T-12
SDL-118-T-12 picture photo
Mfg. Part Number
SDL-118-T-12
Brief Description
CONN RCPT .100" 36POS DUAL GOLD
Datasheet Download
SDL-118-T-12.pdf
Availability of SDL-118-T-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDL-118-T-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDL-118-T-12
Internal Part NumberEIS-SDL-118-T-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypeReceptacle
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.095" (2.41mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDL-118-T-12
Related LinksSDL-11, SDL-118-T-12 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SDL-118-T-12 Details Description
Related parts for SDL-118-T-12
BRAID SLEEVING EXPAND 3/4" BLACK datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS SGL R/A PCB AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT 128K FLASH 40MHZ 52TQFP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.12 OHM 5% AXL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf