Samtec, Inc. SDL-135-TT-10
SDL-135-TT-10 picture photo
Mfg. Part Number
SDL-135-TT-10
Brief Description
CONN RCPT .100" 70POS DUAL TIN
Datasheet Download
SDL-135-TT-10.pdf
Availability of SDL-135-TT-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDL-135-TT-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDL-135-TT-10
Internal Part NumberEIS-SDL-135-TT-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypeReceptacle
Number of Positions70
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.122" (3.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDL-135-TT-10
Related LinksSDL-13, SDL-135-TT-10 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SDL-135-TT-10 Details Description
Related parts for SDL-135-TT-10
CAP TRIMMER 12-60PF 100V TH datasheet.pdf
OSC VCXO 141.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES 850K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DIN PWR MALE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK FOR 21MM BGA datasheet.pdf