Microsemi Power Products SDM30004
SDM30004 picture photo
Mfg. Part Number
SDM30004
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 400V 300A
Datasheet Download
SDM30004.pdf
Availability of SDM30004
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDM30004 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDM30004
Internal Part NumberEIS-SDM30004
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Oct/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDM30004
Related LinksSDM3, SDM30004 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
SDM30004 Details Description
Related parts for SDM30004
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf