Omron Automation & Safety CP1W-20EDT
CP1W-20EDT picture photo
Mfg. Part Number
CP1W-20EDT
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
I/O MODULE 12 DIGITAL 8 SOLID ST
Datasheet Download
CP1W-20EDT.pdf
Availability of CP1W-20EDT
QUANTITY
CP1W-20EDT Order Process
Ship out your order
Specifications of CP1W-20EDT
Internal Part NumberEIS-CP1W-20EDT
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesCP1W
TypeInput, Output (I/O) Module
For Use With/Related ProductsCJ, CP1 Series
Number of Inputs and Type12 - Digital
Number of Outputs and Type8 - Solid State
Voltage - Supply-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Features-
Operating Temperature-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, Lloyd, NK, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP1W-20EDT
Related LinksCP1W-, CP1W-20EDT Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CP1W-20EDT Details Description
Related parts for CP1W-20EDT
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECEPT R/A 20POS 1.27MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A 8ULTRASO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HBMT MBOARD ASSY UNPLATED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 400A 3T0WER datasheet.pdf