Honeywell Sensing and Productivity Solutions SDPGB0030PG5
SDPGB0030PG5 picture photo
Mfg. Part Number
SDPGB0030PG5
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE DIGITAL 30PSI
Datasheet Download
SDPGB0030PG5.pdf
Availability of SDPGB0030PG5
QUANTITY
SDPGB0030PG5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDPGB0030PG5
Internal Part NumberEIS-SDPGB0030PG5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesSDPGB
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeLCD Display
Output-
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDPGB0030PG5
SDPGB0030PG5 Details Description
Related parts for SDPGB0030PG5
CAP FILM 0.56UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
BPBS8B96CAP1 COVER KIT 96P datasheet.pdf
IC LATCH 12-24BIT MUX D 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 31POS TIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 1.07A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf