Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ12-8R2-R
SDQ12-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ12-8R2-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.41UH SMD
Datasheet Download
SDQ12-8R2-R.pdf
Availability of SDQ12-8R2-R
QUANTITY
SDQ12-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ12-8R2-R
Internal Part NumberEIS-SDQ12-8R2-R
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series33.64µH
Inductance - Connected In Parallel8.41µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel868mA
Current Rating - Series434mA
Current Saturation - Parallel1.05A
Current Saturation - Series524mA
DC Resistance (DCR) - Parallel331.8 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series1.33 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ12-8R2-R
Related LinksSDQ12, SDQ12-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ12-8R2-R Details Description
Related parts for SDQ12-8R2-R
RES SMD 226K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA SMD datasheet.pdf
PARTITION PLATE GRAY datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 8A datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FOCAL LENGTH 2 MM LOW RESOLUTION datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 18W datasheet.pdf