Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ12-R47-R
SDQ12-R47-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ12-R47-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 490NH SMD
Datasheet Download
SDQ12-R47-R.pdf
Availability of SDQ12-R47-R
QUANTITY
SDQ12-R47-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ12-R47-R
Internal Part NumberEIS-SDQ12-R47-R
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series1.96µH
Inductance - Connected In Parallel490nH
Tolerance±30%
Current Rating - Parallel2.78A
Current Rating - Series1.39A
Current Saturation - Parallel4.34A
Current Saturation - Series2.17A
DC Resistance (DCR) - Parallel32.5 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series129.8 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ12-R47-R
Related LinksSDQ12, SDQ12-R47-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ12-R47-R Details Description
Related parts for SDQ12-R47-R
RES SMD 31.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL 120MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf