Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ25-3R3-R
SDQ25-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ25-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.89UH SMD
Datasheet Download
SDQ25-3R3-R.pdf
Availability of SDQ25-3R3-R
QUANTITY
SDQ25-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ25-3R3-R
Internal Part NumberEIS-SDQ25-3R3-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series11.55µH
Inductance - Connected In Parallel2.89µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel2.5A
Current Rating - Series1.25A
Current Saturation - Parallel2.37A
Current Saturation - Series1.18A
DC Resistance (DCR) - Parallel39.9 mOhm
DC Resistance (DCR) - Series159.5 mOhm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ25-3R3-R
Related LinksSDQ25, SDQ25-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ25-3R3-R Details Description
Related parts for SDQ25-3R3-R
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 3/8" 5.51" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
MOD TRANSCEIVER 2.4GHZ DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.198" (5.03mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 432 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 32MA 140 OHM TH datasheet.pdf