Bourns Inc. SDR0403-181KL
SDR0403-181KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0403-181KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 240MA 3.9 OHM
Datasheet Download
SDR0403-181KL.pdf
Availability of SDR0403-181KL
QUANTITY
SDR0403-181KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0403-181KL
Internal Part NumberEIS-SDR0403-181KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0403 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation390mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.9 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0403-181KL
Related LinksSDR040, SDR0403-181KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0403-181KL Details Description
Related parts for SDR0403-181KL
JUMPER-H1507TR/A3049W/X 12" datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT FLANGE MOLEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
BANANA PLUG COPPER 20 AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 24 POS 2.54 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf