Bourns Inc. SDR0403-5R6ML
SDR0403-5R6ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0403-5R6ML
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.6A 100 MOHM
Datasheet Download
SDR0403-5R6ML.pdf
Availability of SDR0403-5R6ML
QUANTITY
SDR0403-5R6ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0403-5R6ML
Internal Part NumberEIS-SDR0403-5R6ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0403 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0403
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0403-5R6ML
Related LinksSDR040, SDR0403-5R6ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0403-5R6ML Details Description
Related parts for SDR0403-5R6ML
CAP CER 3.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM DC3W-NO datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SPST-NO 120MA 4SOP datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 4POS 18AWG T/H datasheet.pdf