Bourns Inc. SDR0503-392JL
SDR0503-392JL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0503-392JL
Brief Description
FIXED IND 3.9MH 42MA 40 OHM SMD
Datasheet Download
SDR0503-392JL.pdf
Availability of SDR0503-392JL
QUANTITY
SDR0503-392JL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0503-392JL
Internal Part NumberEIS-SDR0503-392JL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0503 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0503
Material - CoreFerrite
Inductance3.9mH
Tolerance±5%
Current Rating42mA
Current - Saturation60mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0503-392JL
Related LinksSDR050, SDR0503-392JL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0503-392JL Details Description
Related parts for SDR0503-392JL
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 30W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 10POS PCB datasheet.pdf
VARISTOR 39.95V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES 455 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOKED-UP CONN W/3M CABLE 5PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC 433/868/915MHZ RECEIVER 24QFN datasheet.pdf
COUPLER 10 DB 1-4GHZ datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf