Bourns Inc. SDR0604-2R7ML
SDR0604-2R7ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0604-2R7ML
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 2.3A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0604-2R7ML.pdf
Availability of SDR0604-2R7ML
QUANTITY
SDR0604-2R7ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0604-2R7ML
Internal Part NumberEIS-SDR0604-2R7ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0604 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation3.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0604-2R7ML
Related LinksSDR060, SDR0604-2R7ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0604-2R7ML Details Description
Related parts for SDR0604-2R7ML
IC AMP VIDEO DUAL 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
INLET C14 QC 3.0MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 196 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SL-SMT5.00/18/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 10 V datasheet.pdf