Bourns Inc. SDR0604-3R3ML
SDR0604-3R3ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0604-3R3ML
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0604-3R3ML.pdf
Availability of SDR0604-3R3ML
QUANTITY
SDR0604-3R3ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0604-3R3ML
Internal Part NumberEIS-SDR0604-3R3ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0604 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation3.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0604-3R3ML
Related LinksSDR060, SDR0604-3R3ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0604-3R3ML Details Description
Related parts for SDR0604-3R3ML
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO41 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 220K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf