Bourns Inc. SDR0805-821KL
SDR0805-821KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0805-821KL
Brief Description
FIXED IND 820UH 230MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
SDR0805-821KL.pdf
Availability of SDR0805-821KL
QUANTITY
SDR0805-821KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0805-821KL
Internal Part NumberEIS-SDR0805-821KL
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating230mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq28 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0805-821KL
Related LinksSDR080, SDR0805-821KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0805-821KL Details Description
Related parts for SDR0805-821KL
SM CONN 2.5MM PITCH CRIMP STYLE datasheet.pdf