Bourns Inc. SDR0805-8R2ML
SDR0805-8R2ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0805-8R2ML
Brief Description
FIXED IND 8.2UH SMD
Datasheet Download
SDR0805-8R2ML.pdf
Availability of SDR0805-8R2ML
QUANTITY
SDR0805-8R2ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0805-8R2ML
Internal Part NumberEIS-SDR0805-8R2ML
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0805-8R2ML
Related LinksSDR080, SDR0805-8R2ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0805-8R2ML Details Description
Related parts for SDR0805-8R2ML
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 3-15/16" datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf