Bourns Inc. SDR0906-471KL
SDR0906-471KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0906-471KL
Brief Description
FIXED IND 470UH 400MA 1.63 OHM
Datasheet Download
SDR0906-471KL.pdf
Availability of SDR0906-471KL
QUANTITY
SDR0906-471KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0906-471KL
Internal Part NumberEIS-SDR0906-471KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0906 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0906
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation570mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.63 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0906-471KL
Related LinksSDR090, SDR0906-471KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0906-471KL Details Description
Related parts for SDR0906-471KL
IC SUPERVISOR CPU 8K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 70A D2PAK datasheet.pdf