Bourns Inc. SDR0906-5R6ML
SDR0906-5R6ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0906-5R6ML
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 2.8A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0906-5R6ML.pdf
Availability of SDR0906-5R6ML
QUANTITY
SDR0906-5R6ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0906-5R6ML
Internal Part NumberEIS-SDR0906-5R6ML
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation4.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0906-5R6ML
Related LinksSDR090, SDR0906-5R6ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0906-5R6ML Details Description
Related parts for SDR0906-5R6ML
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-SOIC datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG ESD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 3000' datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL NK datasheet.pdf
CT6D6 TIP FOR W100D datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 8pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf