Bourns Inc. SDR1005-222J
SDR1005-222J picture photo
Mfg. Part Number
SDR1005-222J
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 200MA 8.2 OHM
Datasheet Download
SDR1005-222J.pdf
Availability of SDR1005-222J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR1005-222J Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1005-222J
Internal Part NumberEIS-SDR1005-222J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1005 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationS(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1005
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation240mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.2 Ohm Max
Q @ Freq85 @ 128kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1005-222J
Related LinksSDR100, SDR1005-222J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1005-222J Details Description
Related parts for SDR1005-222J
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 3.2GHZ 16VFQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
LOW PROFILE FLAT CABLE MNT ADHES datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 1206 datasheet.pdf