Bourns Inc. SDR1005-682J
SDR1005-682J picture photo
Mfg. Part Number
SDR1005-682J
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 110MA 30 OHM SMD
Datasheet Download
SDR1005-682J.pdf
Availability of SDR1005-682J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR1005-682J Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1005-682J
Internal Part NumberEIS-SDR1005-682J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1005 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationS(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1005
Material - CoreFerrite
Inductance6.8mH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation120mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq105 @ 171kHz
Frequency - Self Resonant1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1005-682J
Related LinksSDR100, SDR1005-682J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1005-682J Details Description
Related parts for SDR1005-682J
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 datasheet.pdf
MINI PV CTW 30AU 22-26 AWG datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 100MHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH BUSHING PLUNGER W/SEAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W T18 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 16.5A 4.9 MOHM datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf