Bourns Inc. SDR1045-2R7M
SDR1045-2R7M picture photo
Mfg. Part Number
SDR1045-2R7M
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 4.8A 26 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1045-2R7M.pdf
Availability of SDR1045-2R7M
QUANTITY
SDR1045-2R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1045-2R7M
Internal Part NumberEIS-SDR1045-2R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package700
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1045
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.8A
Current - Saturation6.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68.7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1045-2R7M
Related LinksSDR104, SDR1045-2R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1045-2R7M Details Description
Related parts for SDR1045-2R7M
XFRMR TOROIDAL 225VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LCK SCRW MNT 9.45MM datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
8200UF 40V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf