Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-25-C3-R0
ATS-20G-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20G-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20G-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-20G-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-25-C3-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-25-C3-R0
FIXED IND 1UH 3A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (BB-123-02) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf