Bourns Inc. SDR1307-102KL
SDR1307-102KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307-102KL
Brief Description
FIXED IND 1MH 650MA 1.6 OHM SMD
Datasheet Download
SDR1307-102KL.pdf
Availability of SDR1307-102KL
QUANTITY
SDR1307-102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307-102KL
Internal Part NumberEIS-SDR1307-102KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1307 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1307
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating650mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307-102KL
Related LinksSDR130, SDR1307-102KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307-102KL Details Description
Related parts for SDR1307-102KL
TORX KEY WING HANDLE IP7 2.76" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 6CKT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf
PLATE REAR SHEAR datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf