Bourns Inc. SDR1307-2R7ML
SDR1307-2R7ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307-2R7ML
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 8.2A 8 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1307-2R7ML.pdf
Availability of SDR1307-2R7ML
QUANTITY
SDR1307-2R7ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307-2R7ML
Internal Part NumberEIS-SDR1307-2R7ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1307 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1307
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating8.2A
Current - Saturation16A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307-2R7ML
Related LinksSDR130, SDR1307-2R7ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307-2R7ML Details Description
Related parts for SDR1307-2R7ML
PIN RECPT .025/.037 DIA 0279 SER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK PLUG HSG 5P datasheet.pdf
IC GPS BASED TIMING MOD (OCXO) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
DSUB 24X7 F PCB G50 50OHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf