Bourns Inc. SDR1307-333KL
SDR1307-333KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307-333KL
Brief Description
FIXED IND 33MH SMD
Datasheet Download
SDR1307-333KL.pdf
Availability of SDR1307-333KL
QUANTITY
SDR1307-333KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307-333KL
Internal Part NumberEIS-SDR1307-333KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1307
Material - CoreFerrite
Inductance33mH
Tolerance±10%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307-333KL
Related LinksSDR130, SDR1307-333KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307-333KL Details Description
Related parts for SDR1307-333KL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf