Bourns Inc. SDR1307-3R3ML
SDR1307-3R3ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307-3R3ML
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 7.5A 8.7 MOHM
Datasheet Download
SDR1307-3R3ML.pdf
Availability of SDR1307-3R3ML
QUANTITY
SDR1307-3R3ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307-3R3ML
Internal Part NumberEIS-SDR1307-3R3ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1307 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1307
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating7.5A
Current - Saturation15A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.7 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307-3R3ML
Related LinksSDR130, SDR1307-3R3ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307-3R3ML Details Description
Related parts for SDR1307-3R3ML
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M8 WOBBLE STICK 3M datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.98"L X 2.76"W datasheet.pdf
CABLE LIMITER 250MCM 600V CU datasheet.pdf
BOARD DEV CHIPKIT UNO32 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf
GRIPLET IDC CONNECTOR datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 2A datasheet.pdf