Bourns Inc. SDR2207-120YL
SDR2207-120YL picture photo
Mfg. Part Number
SDR2207-120YL
Brief Description
FIXED IND 12UH 5.5A 23.6 MOHM
Datasheet Download
SDR2207-120YL.pdf
Availability of SDR2207-120YL
QUANTITY
SDR2207-120YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR2207-120YL
Internal Part NumberEIS-SDR2207-120YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR2207 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR2207
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±15%
Current Rating5.5A
Current - Saturation9.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)23.6 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR2207-120YL
Related LinksSDR220, SDR2207-120YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR2207-120YL Details Description
Related parts for SDR2207-120YL
RES SMD 13K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR20B/AE20G/ASR20B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.0526K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf