Bourns Inc. SDR2207-2R7ML
SDR2207-2R7ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR2207-2R7ML
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 10A 7 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR2207-2R7ML.pdf
Availability of SDR2207-2R7ML
QUANTITY
SDR2207-2R7ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR2207-2R7ML
Internal Part NumberEIS-SDR2207-2R7ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR2207 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR2207
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation20A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant51MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR2207-2R7ML
Related LinksSDR220, SDR2207-2R7ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR2207-2R7ML Details Description
Related parts for SDR2207-2R7ML
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MPD20K datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852OR/H9992TR 6" datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
QD CONN W/1M MAIN CABLE datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf