Bourns Inc. SDR2207-R78ML
SDR2207-R78ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR2207-R78ML
Brief Description
FIXED IND 780NH 15A 2.6 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR2207-R78ML.pdf
Availability of SDR2207-R78ML
QUANTITY
SDR2207-R78ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR2207-R78ML
Internal Part NumberEIS-SDR2207-R78ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR2207 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR2207
Material - CoreFerrite
Inductance780nH
Tolerance±20%
Current Rating15A
Current - Saturation30A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant104MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR2207-R78ML
Related LinksSDR220, SDR2207-R78ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR2207-R78ML Details Description
Related parts for SDR2207-R78ML
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 47 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AMMETER/VOLTMETER 2A/300VDC LED datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.6A 145 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf